تبلیغات
مطالب اینترنتی - سفر به شهر خورشید
 
مطالب اینترنتی
سه شنبه 31 مرداد 1396 :: نویسنده


نگاهی به دیدنی‌های خراسان در مسیر سفر به آسمان هشتم


سفر به شهر خورشید


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – علی مولوی:
عادت کرده‌ایم در سفرها به مقصد برسیم؛ آن هم به سریع‌ترین روش ممکن. ممکن است سوار هواپیما شویم و خلاص یا با قطار برویم و کمی بیش‌تر توی راه باشیم.

اما اگر با ماشین سفر می‌كنیم و فرصت هم داریم، چرا همیشه با بیش‌ترین سرعت به سمت مقصد می‌رویم؟ یعنی مقصد، تمام سفر ماست؟ پس زیبایی‌های مسیر چه می‌شود؟ آن‌ها را كی قرار است ‌ببینیم؟

میلاد امام رضا‌(ع) است و این‌روزها خادم‌های حرم با شور و شوق زیادی مشغول وصل‌كردن ریسه‌های رنگی و شست‌و‌شوی حرم هستند. این‌روزها مقصد بسیاری از سفرها مشهد است و اصل سفر مشهد هم زیارتش است.

اما خوب است اگر می‌توانیم به‌جز زیارت و گشت‌وگذار در مشهد، زیبایی‌های دیگر استان‌های خراسان را نیز ببینیم. در این مطلب به برخی از این جاهای دیدنی‌ها سفر می‌كنیم.

دوچرخه شماره ۸۸۷

عکس: جعفر کبوتری

یكی از زیباترین تجربه‌های سفر به مشهد، شنیدن نوای نقاره است. به این كار «نوبت‌زنی» می‌گویند و بیش‌تر از 400 سال است كه نقاره‌چی‌ها دو نوبت در روز نقاره می‌زنند. آن‌ها قبل از طلوع و غروب خورشید از 106 پله‌ی «ایوان نقاره» بالا می‌روند و 20 دقیقه در كرناها می‌دمند و روی طبل‌ها می‌زنند تا مردم بدانند چیزی به قضاشدن نماز باقی نمانده.

مهم‌ترین ساز این مراسم كهن، طبلی است كه تغییر ریتم را مدیریت می‌كند و به آن «سرچاشنی» می‌گویند. «سرنواز» نیز كه سردسته‌ی كرنانوازان است ساز مهمی دارد و چند دقیقه پس از آغاز مراسم، كرنایش را به طرف گنبد طلایی امام رضا‌(ع) می‌گیرد و می‌نوازد.

صوت كرنای او شبیه صحبت‌كردن است و تعابیر مختلفی از این نوا می‌شود. اما تعبیری كه خود كرنانوازان از این نوا دارند این است:

«سلطان دنیا و عقبی/ علی‌بن موسی‌الرضا»

البته روز میلاد امام رضا‌(ع) نوبت‌زنی فرق دارد؛ نقاره‌چی‌ها در روزهای عید، جدای از دو نوبت روزانه، یك‌ ساعت پس از نماز صبح و نماز عصر هم نقاره می‌زنند و بنابراین مردم مشهد و زائران حرم می‌توانند چهاربار صدای نقاره‌زنی را بشنوند و به گنبد طلایی چشم بدوزند و سلام دهند.

دوچرخه شماره ۸۸۷

عكسی قدیمی از آرامگاه قطب‌الدین حیدر/ عكس: محمدمهدی كرمانی

آرامگاه «قطب‌الدین حیدر»، از مشاهیر و عارفان قرن ششم و هفتم هجری قمری از دیدنی‌های مهم شهر تربت‌حیدریه است. بخش زیرین گنبد آرامگاه سرخ‌رنگ و خیره‌كننده است و با نقش‌های هندسی زیبایی تزیین شده است. صحن آرامگاه نیز زیبا و سبز است، اما حالا دیگر این سه درخت‌ زیبا وجود ندارند كه روی آرامگاه حیدری سایه بیندازند.

دوچرخه شماره ۸۸۷

سمفونی زیبای رنگ‌ها در فصل برداشت زعفران و زرشك/ عكس: سعید هاشمی‌گلزار

زعفران و زرشك از مهم‌ترین محصولات خراسان به حساب می‌آیند و تماشای برداشت آن‌ها تجربه‌ی خاطره‌انگیزی است. زعفران كه در گذشته به زرپران مشهور بوده بیش‌تر در شهرستان‌های زاوه، تربت‌حیدریه، تایباد، باخرز، گناباد و بجستان در استان خراسان رضوی و شهرستان‌های قائنات، فردوس، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی كشت می‌شود.

مزرعه‌های زرشك در قائنات نیز مهم‌ترین محل كشت این محصول به‌شمار می‌‌رود و گفته می‌شود قائنات تولید 95درصد زرشك دنیا را در اختیار دارد.

دوچرخه شماره ۸۸۷

آرامگاه فردوسی

دوچرخه شماره ۸۸۷

هارونیه/ عکس‌ها: مهبد فروزان

از نوشته‌های مورخان یونانی برمی‌آید که در دوره‌ی هخامنشیان از شهر توس به نام «سوسیا» یاد می‌شده و یکی از پایتخت‌های ایالت پارت در شمال شرقی ایران بوده ‌است. هنوز هم توس از جاذبه‌های مهم خراسان رضوی است و آرامگاه فردوسی و گنبد هارون معروف به هارونیه مهم‌ترین دیدنی‌های این شهر تاریخی هستند.

هارونیه قدیمی‌ترین بنای تاریخی توس است و در 600 متری آرامگاه فردوسی قرار دارد. برخی معتقدند هارونیه زندان هارون‌الرشید بوده اما به‌نظر برخی دیگر این‌جا خانقاهی به‌جامانده از دوران ایلخانی است.

دوچرخه شماره ۸۸۷

عكس: آرشیو روزنامه‌ی همشهری

«پاژ»، روستایی در نزدیكی مشهد، زادگاه فردوسی است. این روستا با 800 هكتار مساحت و 700 نفر جمعیت یك خیابان اصلی به‌نام فردوسی دارد كه از جاده‌ی‌ كلات منشعب می‌شود. ‌در این روستا خانه‌ای قرار دارد كه گفته می‌شود متعلق به فردوسی بوده، اما هنوز كاملاً اثبات نشده است.

دوچرخه شماره ۸۸۷

كلات نادری/ عكس: داوود آتش‌افروز

كمی دورتر از روستاى پاژ در منطقه‌ای کوهستانی، شهر کلات قرار دارد. شهری تاریخی که بیش‌تر به‌خاطر «کاخ خورشید» یا «کلات نادری» معروف است.

كلات نادری، بنایی هشت‌‌ضلعی با برجی استوانه‌ای و نمایی كنگره‌دار است که به دستور نادرشاه افشار ساخته شد تا دژ نفوذناپذیری باشد برای خزانه‌ی جواهرات و دارایی‌هایش، مثل تخت طاووس، الماس کوه نور و دریای نور و… که حتی تیمور گورکانی هم بعد از 14بار حمله به این شهر، موفق به فتح آن نشد!

دوچرخه شماره ۸۸۷

آرامگاه خیام/ عكس: شیوا حریری

نیشابور پس از مشهد، دومین شهر بزرگ استان‌های خراسان است. این شهر باستانی كه در دامنه‌های بینالود جای گرفته، از مهم‌ترین مراکز تاریخی، گردشگری و صنعتی ایران است. مهم‌ترین سوغات این شهر فیروزه است و مهم‌ترین بناهای آن آرامگاه خیام و عطار نیشابوری.

دوچرخه شماره ۸۸۷

عمارت كلاه‌فرنگی/ عكس: سایت سیری در ایران

عمارت کلاه‌فرنگی بیرجند یا ارگ حسام‌الدوله در مرکز شهر بیرجند در استان خراسان جنوبی قرار دارد. این بنا که امروزه با نام ارگ کلاه‌فرنگی شناخته می‌شود از جاهای دیدنی این شهر است.

دوچرخه شماره ۸۸۷

چشمه گراب/ عكس: آرشیو روزنامه‌ی همشهری

چشمه گراب در ۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. گفته می‌شود آب آن سرشار از مواد معدنی است و خواص درمانی فراوانی دارد. اهالی منطقه و مسافران از آب این چشمه به‌عنوان دارو و برای التیام زخم‌های سطحی استفاده می‌کنند.

دوچرخه شماره ۸۸۷

عمارت آیینه‌خانه‌ی مفخم/ عكس: ارشك رجب‌پور

«آیینه‌خانه‌ی مفخم» یا «دارالحکومه سردار مفخم» از بناهای دوره‌ی قاجار در شمال شهر بجنورد در استان خراسان شمالی است. این بنا در دهه‌ی ۱۲۵۰ خورشیدی و هم‌زمان با دوره‌ی حکومت ناصرالدین‌شاه به دستور «یارمحمدخان شادلو» معروف به «سردار مفخم» ساخته شده و در دیدارهای رسمی و تشریفات نظامی و حكومتی از آن استفاده می‌شده است.

تالار آیینه یا محور اصلی ساختمان، در طبقه‌ی دوم قرار گرفته و از طریق پلکان‌های انتهای شرقی وغربی ساختمان و راهروی طبقه‌ی اول قابل دسترسی است.لینک منبع

مطلب سفر به شهر خورشید در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :سفر به شهر خورشید
http://mofidestan.ir/2017/08/21/%d8%b3%d9%81%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d9%87%d8%b1-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :